  • BAS40-05-7-F
BAS40-05-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BAS40-05-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BAS40-05-7-F
Datasheet:
BAS40-05-7-F
Purchasing and Inquiry
BAS40-05-7-F Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 1V.The maximum output voltage can be set to 0.2A.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 200mA.Approximately 4pF farads of capacitance are found in this device.There is a reverse voltage peak of 20nA on devices like this one.This electronic or electrical device creates 350mW of heat (energy loss) as a derivative of its primary action.A device like this produces the most 350mW heat (energy loss or waste).
BAS40-05-7-F Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.2A
4pF farads
a peak voltage of 20nA
a reverse voltage peak of 20nA
BAS40-05-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BAS40-05-7-F applications of rectifier diode array.
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifier for drives applications
  • Battery chargers
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • General Rectification
Step5Bar-code shipping tag
BAS40-05-7-F
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Weight
    7.994566mg
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    4pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Power Rating
    350mW
  • Max Power Dissipation
    350mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BAS40-05
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 30V
  • Power Dissipation
    350mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Forward Current
    200mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Peak Reverse Current
    20nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600mA
  • Reverse Voltage
    40V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600mA
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm