  • BAS40-06-TP
BAS40-06-TP
advertisement
Manufacturer No:
BAS40-06-TP
HK JDW NO:
543-BAS40-06-TP
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAS40-06-TP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAS40-06-TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    BAS40-06
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Reverse Recovery Time
    5ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    40V