  • BAS40-7-F-31
BAS40-7-F-31
advertisement
Manufacturer No:
BAS40-7-F-31
HK JDW NO:
233-BAS40-7-F-31
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 40mA -55°C~125°C 200nA @ 30V Tape & Reel (TR) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
BAS40-7-F-31
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Part Status
    Obsolete
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Reverse Recovery Time
    5ns
  • Capacitance @ Vr, F
    5pF @ 0V 1MHz