  • BAS40DW-04-7-F
BAS40DW-04-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BAS40DW-04-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BAS40DW-04-7-F
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
BAS40DW-04-7-F
Purchasing and Inquiry
BAS40DW-04-7-F Overview
A forward voltage of 1V will enable the device to operate.0.2A is its maximum output voltage.This device will operate when the forward voltage is set to 40mA.This device has a capacitance of about 5pF farads.There is a reverse voltage peak of 200nA on devices like this one.Electronic and electrical devices create heat (energy loss) as a result of their primary functions.A device that generates the greatest amount of 200mW heat (energy loss).
BAS40DW-04-7-F Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.2A
5pF farads
a peak voltage of 200nA
a reverse voltage peak of 200nA
BAS40DW-04-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BAS40DW-04-7-F applications of rectifier diode array.
  • Battery chargers
  • Rectifiers for UBS
  • Crowbar applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifier for drives applications
  • General Rectification
Step5Bar-code shipping tag
BAS40DW-04-7-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    6.010099mg
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    5pF
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BAS40DW-04
  • Pin Count
  • Number of Elements
    4
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 30V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Forward Current
    40mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Peak Reverse Current
    200nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600mA
  • Diode Configuration
    2 Pair Series Connection
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600mA
  • Reverse Test Voltage
    30V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm