  • BAS40DW-05-7-F
BAS40DW-05-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BAS40DW-05-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BAS40DW-05-7-F
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
BAS40DW-05-7-F
Purchasing and Inquiry
BAS40DW-05-7-F Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 1V.The maximum output voltage can be set to 0.2A.The device operates when the forward voltage is set to 200mA.Approximately 5pF farads of capacitance are present in this device.A reverse voltage peak of 200nA is used to power devices like this one.Due to its primary action, this electronic or electrical device produces 200mW of heat (energy loss).In this electronic or electrical device, the maximum amount of 200mW heat is generated (energy is wasted).
BAS40DW-05-7-F Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.2A
5pF farads
a peak voltage of 200nA
a reverse voltage peak of 200nA
BAS40DW-05-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BAS40DW-05-7-F applications of rectifier diode array.
  • Battery chargers
  • Crowbar applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • General Rectification
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifier for drives applications
Step5Bar-code shipping tag
BAS40DW-05-7-F
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    5pF
  • Subcategory
    Signal Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BAS40DW-05
  • Pin Count
    6
  • Number of Elements
    4
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 30V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Forward Current
    200mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Peak Reverse Current
    200nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600mA
  • Diode Configuration
    2 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600mA
  • Reverse Test Voltage
    30V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    6.010099mg
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C