  • BAS40DW-06-7-F
BAS40DW-06-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BAS40DW-06-7-F
HK JDW NO:
233-BAS40DW-06-7-F
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
BAS40DW-06-7-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAS40DW-06-7-F
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    5pF
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BAS40DW-06
  • Pin Count
    6
  • Number of Elements
    4
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 30V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Forward Current
    200mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Reverse Recovery Time
    5 ns
  • Peak Reverse Current
    200nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600mA
  • Diode Configuration
    2 Pair Common Anode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600mA
  • Reverse Test Voltage
    30V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm