  • BAS70-05-7-F
BAS70-05-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BAS70-05-7-F
HK JDW NO:
233-BAS70-05-7-F
Datasheet:
BAS70-05-7-F
Purchasing and Inquiry
BAS70-05-7-F Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 1V to operate the device.0.07A is the maximum output voltage array can support.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 70mA.Capacitance in this device is approximately 2pF farads.The reverse voltage peak of this device is 100nA.In addition to its primary function, this device creates "200mW" of heat (energy loss).This electronic or electrical device produces the maximum amount of 200mW heat (energy loss or waste).
BAS70-05-7-F Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.07A
2pF farads
a peak voltage of 100nA
a reverse voltage peak of 100nA
BAS70-05-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BAS70-05-7-F applications of rectifier diode array.
  • General Rectification
  • Crowbar applications
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
Step5Bar-code shipping tag
BAS70-05-7-F
  • Forward Current
    70mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.07A
  • Current - Average Rectified (Io)
    70mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    70mA
  • Reverse Recovery Time
    5 ns
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100mA
  • Reverse Voltage
    70V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    100mA
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    3
  • Weight
    7.994566mg
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    2pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BAS70-05
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 50V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 15mA