  • BAS70-05T-7-F
BAS70-05T-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BAS70-05T-7-F
HK JDW NO:
233-BAS70-05T-7-F
Package:
SOT-523
Datasheet:
BAS70-05T-7-F
Step5Bar-code shipping tag
BAS70-05T-7-F
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SOT-523
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.012816mg
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FAST SWITCHING
    Rectifier Diodes
  • Power Rating
    150mW
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BAS70-05
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 15mA
  • Forward Current
    70mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.07A
  • Current - Average Rectified (Io)
    70mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    70mA
  • Reverse Recovery Time
    5 ns
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100mA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    100mA
  • Natural Thermal Resistance
    833 °C/W
  • Height
    750μm
  • Length
    1.6mm