  • BAS70W-05-7-F
BAS70W-05-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BAS70W-05-7-F
HK JDW NO:
233-BAS70W-05-7-F
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
BAS70W-05-7-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAS70W-05-7-F
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2pF
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    70V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Current Rating
    70mA
  • Base Part Number
    BAS70W-05
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 50V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 15mA
  • Forward Current
    70mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.07A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Current - Average Rectified (Io)
    70mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    70mA
  • Number of Phases
    1
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100mA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    100mA
  • Reverse Test Voltage
    50V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm