  • BAV70TT1G
BAV70TT1G
advertisement
Manufacturer No:
BAV70TT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-BAV70TT1G
Package:
SC-75, SOT-416
Datasheet:
BAV70TT1G
Purchasing and Inquiry
BAV70TT1G Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 1.25V to operate the device.Array is capable of supporting a maximum output voltage of 0.1A.Maintaining a surge current under 500mA and not letting it exceed it is the key to preventing it.Devices that have a forward voltage of 200mA will operate.A current of 200mA can be drawn from the part.The reverse voltage peak of this device is 5μA.This semiconductor device's maximal reverse leakage current is 5μA kA, which is its reverse leakage current when reverse biased.Due to its primary action, this electronic or electrical device produces 225mW of heat (energy loss).
BAV70TT1G Features
1.25V forward voltage
a maximum output voltage of 0.1A
a peak voltage of 5μA
a reverse voltage peak of 5μA
BAV70TT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor BAV70TT1G applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifiers for UBS
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Battery chargers
Step5Bar-code shipping tag
BAV70TT1G
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BAV70TT1G.
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-75, SOT-416
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    70V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    200mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BAV70T
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 70V
  • Power Dissipation
    225mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 150mA
  • Forward Current
    200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    500mA
  • Output Current-Max
    0.1A
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Reverse Recovery Time
    6 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    500mA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    500mA
  • Recovery Time
    6 ns
  • Height
    900μm
  • Length
    1.65mm