  • BCR10PNH6327XTSA1
BCR10PNH6327XTSA1
advertisement
Manufacturer No:
BCR10PNH6327XTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BCR10PNH6327XTSA1
Package:
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
BCR10PNH6327XTSA1
Description:
Trans Digital BJT NPN/PNP 50V 100mA Automotive 6-Pin SOT-363 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BCR10PNH6327XTSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-VSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 1
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BCR10PN
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    NPN, PNP
  • Element Configuration
    Dual
  • Power Dissipation
    250mW
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Transistor Type
    1 NPN, 1 PNP - Pre-Biased (Dual)
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    300mV
  • Max Collector Current
    100mA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    30 @ 5mA 5V
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    300mV @ 500μA, 10mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    50V
  • Transition Frequency
    130MHz
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    300mV
  • Max Breakdown Voltage
    50V
  • Frequency - Transition
    130MHz
  • hFE Min
    30
  • Resistor - Base (R1)
    10k Ω
  • Resistor - Emitter Base (R2)
    10k Ω
  • Height
    800μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm