  • BCR12PM-12LAA8#B00
BCR12PM-12LAA8#B00
advertisement
Manufacturer No:
BCR12PM-12LAA8#B00
HK JDW NO:
668-BCR12PM-12LAA8#B00
Package:
TO-220-3 Full Pack
Description:
TRIAC 600V 12A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BCR12PM-12LAA8#B00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    BCR12-12
  • Configuration
    Single
  • RMS Current (Irms)
    12A
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    120A @ 60Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    30mA