  • BCS-120-L-D-PE-014
BCS-120-L-D-PE-014
advertisement
Manufacturer No:
BCS-120-L-D-PE-014
HK JDW NO:
680-BCS-120-L-D-PE-014
Description:
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 40 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
BCS-120-L-D-PE-014
    Select All
  • Length - Termination
    0.14 inch
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Connector Type
    Receptacle, Pass Through
  • Number of Positions
    40
  • Voltage - Rated
    475VAC
  • Additional Feature
    14TH PIN POLARIZED
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    4.6A per Contact
  • Insulation Height
    0.290 7.37mm
  • Number of Positions Loaded
    39
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.128 3.25mm
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    375VAC V