  • BCS-124-L-D-HE-046
BCS-124-L-D-HE-046
advertisement
Manufacturer No:
BCS-124-L-D-HE-046
HK JDW NO:
680-BCS-124-L-D-HE-046
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 48 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
BCS-124-L-D-HE-046
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    48
  • Voltage - Rated
    475VAC
  • Additional Feature
    46TH PIN POLARIZED
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    4.6A per Contact
  • Insulation Height
    0.210 5.33mm
  • Number of Positions Loaded
    47
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.125 3.18mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    375VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    7.874 mm