  • BCS-125-L-S-DE-025
BCS-125-L-S-DE-025
advertisement
Manufacturer No:
BCS-125-L-S-DE-025
HK JDW NO:
680-BCS-125-L-S-DE-025
Description:
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 25 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
BCS-125-L-S-DE-025
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    Tiger Claw™ BCS
  • Published
    2016
  • Connector Type
    Receptacle, Bottom or Top Entry
  • Number of Positions
    25
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    475VAC
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    4.6A per Contact
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.290 7.37mm
  • Number of Positions Loaded
    24
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.5 inch
  • Contact Length - Post
    0.120 3.05mm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.29 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    375VAC V