  • BCS-143-L-D-PE-086
BCS-143-L-D-PE-086
advertisement
Manufacturer No:
BCS-143-L-D-PE-086
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-BCS-143-L-D-PE-086
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 86 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
BCS-143-L-D-PE-086
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Tiger Claw™ BCS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Pass Through
  • Number of Positions
    86
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    475VAC
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    4.6A per Contact
  • Insulation Height
    0.290 7.37mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    85
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    4.3 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.128 3.25mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Polarization Key
    POLAR PIN POSITION
  • Dielectric Withstanding Voltage
    375VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Insertion Force-Max
    1.39 N
  • Withdrawl Force-Min
    .834 N
  • Plating Thickness
    10μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Termination
    0.14 inch