  • BCS-146-L-D-HE-010
BCS-146-L-D-HE-010
advertisement
Manufacturer No:
BCS-146-L-D-HE-010
HK JDW NO:
680-BCS-146-L-D-HE-010
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 92 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
BCS-146-L-D-HE-010
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    92
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    475VAC
  • Additional Feature
    10TH PIN POLARIZED
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    4.6A per Contact
  • Insulation Height
    0.210 5.33mm
  • Number of Positions Loaded
    91
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    4.6 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.125 3.18mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    375VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    7.874 mm
  • Durability
    500 Cycles
  • Insertion Force-Max
    1.39 N
  • Withdrawl Force-Min
    .834 N
  • Plating Thickness
    10μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C