  • BD18HC5MEFJ-ME2
BD18HC5MEFJ-ME2
advertisement
Manufacturer No:
BD18HC5MEFJ-ME2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD18HC5MEFJ-ME2
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
BD18HC5MEFJ-ME2
Description:
Enable Fixed PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2021
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BD18HC5MEFJ-ME2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    2.11W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Current - Supply (Max)
    900μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    8V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Soft Start
  • Current - Quiescent (Iq)
    0.6mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 1.5A
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.6V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    1.8V