  • BD49E34G-TR
BD49E34G-TR
advertisement
Manufacturer No:
BD49E34G-TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD49E34G-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
BD49E34G-TR
Description:
5 Terminals Voltage supervisorBD49Exx Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
BD49E34G-TR Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 5 in total. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. A series of 1 channels can be found on this supervisor. Please refer to power management for SC-74A, SOT-753 functions. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Voltage Detector line. Specifies a reflow peak temperature of NOT SPECIFIED for the package during reflow. When a supply voltage of 1 is applied to the power ic, it conducts. Mounting type Surface Mount is recommended. We recommend setting the supervisors to -40°C~105°C TA degrees. During normal operation, this power managment ic can generate Push-Pull, Totem Pole of output voltage. As you can see, this IC power comes from the well-known BD49Exx series of products.
BD49E34G-TR Features
Voltage Detector type
BD49E34G-TR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BD49E34G-TR Voltage Supervisors applications.
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Insulation fault location system
  • Power distribution systems of infant care room
  • Power distribution systems of ICU
  • Sensitive sensors
  • Consumer electronics
  • Data storage applications
  • Rechargeable batteries
  • Computer applications
  • Detection of phase imbalance
Step5Bar-code shipping tag
BD49E34G-TR
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BD49Exx
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.4V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm