  • BD49K29G-TL
BD49K29G-TL
advertisement
Manufacturer No:
BD49K29G-TL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD49K29G-TL
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BD49K29G-TL
Description:
3 Terminals Voltage supervisorBD49Kxx Series 1 Channels Min -300mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
BD49K29G-TL Overview
As you can see, this power management is mounted through 3 terminals. There is a Cut Tape (CT)-packaging method applied to IC management. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. Please refer to power management for TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Voltage Detector manage ics. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. The mount is attached to Surface Mount. This power management system has 3 pins. There should be a minimum voltage supply (Vsup) of -300mV for this PMIC. Voltage (Vsup) shouldn't exceed 10V volts in this PMIC. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. You should set the supervisor's temperature during -40°C~105°C TA . While in operation, this supervisor has a voltage output of Push-Pull, Totem Pole. The PMIC is a kind of the well-known BD49Kxx series of products.
BD49K29G-TL Features
Voltage Detector type
Minimum supply voltage of -300mV
BD49K29G-TL Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BD49K29G-TL Voltage Supervisors applications.
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Battery cars
  • Detection of phase imbalance
  • Household appliances
  • Unattended substation automation
  • Computer applications
  • Power distribution systems of ICU
  • DC stabilized power supply module
  • Electric heating appliances
  • External alarm
Step5Bar-code shipping tag
BD49K29G-TL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    -300mV
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.9V
  • Number of Voltages Monitored
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.871V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.929V
  • Length
    2.92mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA