  • BD5353FVE-TR
BD5353FVE-TR
advertisement
Manufacturer No:
BD5353FVE-TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD5353FVE-TR
Package:
SOT-665
Datasheet:
Description:
1.2V 5 Terminals 5-Pin BD53 Voltage supervisor 1 Channels Min 950mV Max 6.5V
Quantity:
In Stock : 7242
Step5Bar-code shipping tag
BD5353FVE-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-665
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Power Dissipation
    210mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Base Part Number
    BD53
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6.5V
  • Min Supply Voltage
    950mV
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    5.3V
  • Number of Voltages Monitored
  • Min Reset Threshold Voltage
    5.247V
  • Max Reset Threshold Voltage
    5.353V
  • Threshold Voltage
    +5.3V
  • Height Seated (Max)
    0.6mm