  • BD63001AMUV-E2
BD63001AMUV-E2
advertisement
Manufacturer No:
BD63001AMUV-E2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD63001AMUV-E2
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
4mm mm Motor Drivers 24 5V V 4mm mm
Purchasing and Inquiry
BD63001AMUV-E2 Overview
Drivers controllers is designed wDrivers controllersh a package of [0].This part is packed in a 24-VFQFN Exposed Pad case.The part should be mounted by Surface Mount.As a result, it is appropriate for the component connected to General Purpose.The device can supply 4.5V~5.5V volts.This device operates at a temperature range of -40°C~85°C TA.The motor type can be classified as Brushless DC (BLDC).In this part, there are 24 terminations available.You can apply voltage at 6V~28Vto the load.Drivers controllers is important to note that this amplifier should be operated at the 5Vsetting.Ensure that the part output current remains at 30mA.This device utilizes the BRUSHLESS DC MOTOR CONTROLLERanalog integrated circuit.In addition to this, it is also characterized by ALSO OPERATES WITH 6V TO 28V.
BD63001AMUV-E2 Features
Applications : General Purpose
Load voltage across the chip 6V~28V
Additional Feature: ALSO OPERATES WITH 6V TO 28V
BD63001AMUV-E2 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BD63001AMUV-E2 motor drivers applications.
  • Indicator
  • Brake lights
  • General lighting
  • Charge pump circuits
  • Arena lighting
  • Dome
  • Lighting for health and wellbeing
  • Display LED backlighting
  • Camcorders
  • Telltale lights
Step5Bar-code shipping tag
BD63001AMUV-E2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 6V TO 28V
  • HTS Code
  • Technology
    Power MOSFET
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N24
  • Function
    Driver
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    Logic
  • Analog IC - Other Type
    BRUSHLESS DC MOTOR CONTROLLER
  • Output Configuration
    Pre-Driver - Half Bridge (3)
  • Current - Output
    30mA
  • Voltage - Load
    6V~28V
  • Motor Type - AC, DC
    Brushless DC (BLDC)
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm