  • BF014E0102J
BF014E0102J
advertisement
Manufacturer No:
BF014E0102J
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BF014E0102J
Package:
Radial
Datasheet:
BF014E0102J
Description:
BF 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BF014E0102J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BF
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances On Request
  • Height
    6.5024mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    2.5mm