  • BFC236756333
BFC236756333
advertisement
Manufacturer No:
BFC236756333
HK JDW NO:
886-BFC236756333
Datasheet:
BFC236756333
Description:
MKT367 0.033μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236756333
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT367
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.177W 10.00mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    4.4958mm