  • BFC236828823
BFC236828823
advertisement
Manufacturer No:
BFC236828823
HK JDW NO:
886-BFC236828823
Datasheet:
BFC236828823
Description:
MKT368 0.082μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236828823
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKT368
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.146W 12.50mmx3.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    3.7084mm