  • BFC236848184
BFC236848184
advertisement
Manufacturer No:
BFC236848184
HK JDW NO:
886-BFC236848184
Datasheet:
BFC236848184
Description:
MKT368 0.18μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236848184
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.217W 17.50mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.18μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.5118mm