  • BFC237142393
BFC237142393
advertisement
Manufacturer No:
BFC237142393
HK JDW NO:
886-BFC237142393
Datasheet:
BFC237142393
Description:
MKT371 0.039μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237142393
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm