  • BFC237343185
BFC237343185
advertisement
Manufacturer No:
BFC237343185
HK JDW NO:
886-BFC237343185
Datasheet:
BFC237343185
Description:
MKT373 1.8μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237343185
    Radial
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    8.5mm