  • BFC237882513
BFC237882513
advertisement
Manufacturer No:
BFC237882513
HK JDW NO:
886-BFC237882513
Datasheet:
BFC237882513
Description:
MKP/MKP378 0.051μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237882513
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    9.199987g
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.433W 31.50mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.051μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    Box
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Diameter
    18mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    31mm
  • Width
    13mm