  • BFC237944185
BFC237944185
advertisement
Manufacturer No:
BFC237944185
HK JDW NO:
886-BFC237944185
Datasheet:
BFC237944185
Description:
MKP379 1.8μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237944185
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    5.500006g
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP379
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.354W 31.50mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    31.496mm
  • Width
    8.9916mm