  • BFC238052752
BFC238052752
advertisement
Manufacturer No:
BFC238052752
HK JDW NO:
886-BFC238052752
Datasheet:
BFC238052752
Description:
MKP380 7500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238052752
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    299.994654mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP380
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    7500pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    Box
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2814
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.2mm