  • BFC238300105
BFC238300105
advertisement
Manufacturer No:
BFC238300105
HK JDW NO:
886-BFC238300105
Datasheet:
BFC238300105
Description:
MMKP383 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 125V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC238300105
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    MMKP383
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.433W 31.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    11mm
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    21mm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    31mm