  • BFC241805104
BFC241805104
advertisement
Manufacturer No:
BFC241805104
HK JDW NO:
886-BFC241805104
Datasheet:
BFC241805104
Description:
MKP418 510nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 250V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC241805104
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKP418
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    510nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    8.509mm