  • BFC241865604
BFC241865604
advertisement
Manufacturer No:
BFC241865604
HK JDW NO:
886-BFC241865604
Datasheet:
BFC241865604
Description:
MKP418 560nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 250V-DC 100V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC241865604
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP418
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.197W 12.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    5%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    560nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.0038mm