  • BFC246807185
BFC246807185
advertisement
Manufacturer No:
BFC246807185
HK JDW NO:
886-BFC246807185
Datasheet:
BFC246807185
Description:
MKT468 1.8μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC246807185
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    7.0104mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKT468
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm