  • BH28FB1WHFV-TR
BH28FB1WHFV-TR
advertisement
Manufacturer No:
BH28FB1WHFV-TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BH28FB1WHFV-TR
Package:
SOT-665
Datasheet:
BH28FB1WHFV-TR
Description:
Enable Fixed Copper, Tin BH28 PMIC 5 SOT-665
Quantity:
In Stock : 31949
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BH28FB1WHFV-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-665
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    410mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BH28
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    70μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 100mA
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Voltage Tolerance-Max
    1%