  • BK/1A5018-10-R
BK/1A5018-10-R
advertisement
Manufacturer No:
BK/1A5018-10-R
HK JDW NO:
255-BK/1A5018-10-R
Package:
Datasheet:
BK/1A5018-10-R
Description:
FUSE CLIP CARTRIDGE 500V 15A PCB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BK/1A5018-10-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Spring Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Horizontal, PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    907.18474mg
  • Body Material
    Brass, Bronze
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    1AXXXX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin, Solder
  • Current Rating (Amps)
    15A
  • Orientation
    Horizontal
  • Depth
    4.57mm
  • Current Rating
    15A
  • Contact Finish
    Tin
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Voltage
    500V
  • Number of Circuits
    1
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Fuse Size
    5mm Dia
  • Fuseholder Type
    Clip
  • Fuse Current
    15A
  • Length
    5.84mm