  • BKT-165-03-L-V-A
BKT-165-03-L-V-A
advertisement
Manufacturer No:
BKT-165-03-L-V-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-BKT-165-03-L-V-A
Package:
Datasheet:
Description:
BKT Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 65-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
BKT-165-03-L-V-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    BKT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    65
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    NONE
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    2.8A per Contact
  • Total Number of Contacts
    65
  • Terminal Pitch
    0.9906mm
  • Insulation Height
    0.098 2.50mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.039 1.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.309 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.065 1.65mm
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Depth
    0.11 inch
  • Mating Contact Pitch
    0.019 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Plating Thickness
    10μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Stack Height (Mating)
    5mm