  • BN154K0154KEN
BN154K0154KEN
advertisement
Manufacturer No:
BN154K0154KEN
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BN154K0154KEN
Package:
Radial
Datasheet:
BN154K0154KEN
Description:
BN 0.15μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BN154K0154KEN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BN
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.697Lx0.343W 17.70mmx8.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Size Code
    7034
  • Custom Capabilities
    Other Tole. Values On Request
  • Height Seated (Max)
    0.575 14.60mm
  • Length
    17.7mm
  • Width
    8.7mm