  • BN224E0475K--
BN224E0475K--
advertisement
Manufacturer No:
BN224E0475K--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BN224E0475K--
Package:
Radial
Datasheet:
BN224E0475K--
Description:
BN 4.7μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BN224E0475K--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    BN
  • Size / Dimension
    1.051Lx0.303W 26.70mmx7.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.598 15.20mm