  • BP12-12-T2-FR
BP12-12-T2-FR
advertisement
Manufacturer No:
BP12-12-T2-FR
Manufacturer:
B B Battery
HK JDW NO:
82-BP12-12-T2-FR
Package:
Datasheet:
BP12-12-T2-FR
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 12AH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BP12-12-T2-FR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    152.4mm
  • Width
    99.568mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Weight
    3900g
  • Series
    BP
  • Size / Dimension
    6.00Lx3.92W x 3.76 H 152.5mmx99.5mmx95.5mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Rated
    12V
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Termination Style
    Spade, .250 (6.3mm)
  • Shelf Life
    12 Months
  • Battery Chemistry
    Sealed Lead Acid (SLA)
  • Capacity
    12Ah
  • Discharge Rate
    20Hr
  • Height
    95.504mm