  • BP5041A15
BP5041A15
advertisement
Manufacturer No:
BP5041A15
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BP5041A15
Package:
10-SIP Module, 5 Leads
Datasheet:
BP5041A15
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 1W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BP5041A15
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BP5041A15.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    10-SIP Module, 5 Leads
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C With Derating
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    BP5041
  • Size / Dimension
    1.28Lx0.45W x 0.76 H 32.5mmx11.5mmx19.3mm
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Terminal Finish
    TIN COPPER
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1W
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    10
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    64%
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    80mA
  • Input Voltage-Nom
    282V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Max Supply Voltage
    390V
  • Min Supply Voltage
    226V
  • Voltage - Input
    160V~276VAC
  • Output Current
    80mA
  • Line Regulation
    50mV
  • Height
    19.304mm