  • BP5047A24
BP5047A24
advertisement
Manufacturer No:
BP5047A24
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BP5047A24
Package:
12-SIP Module, 6 Leads
Datasheet:
BP5047A24
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 4W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BP5047A24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BP5047A24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Line Regulation
    50mV
  • Min Supply Voltage (AC)
    176V
  • Height
    19.05mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    12-SIP Module, 6 Leads
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -20°C~80°C With Derating
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    BP5047
  • Size / Dimension
    1.36Lx0.36W x 0.75 H 34.5mmx9.2mmx19.1mm
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    4W
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    4W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    12
  • JESD-30 Code
    R-XSMA-T6
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    78%
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    150mA
  • Input Voltage-Nom
    311V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Max Supply Voltage
    358V
  • Min Supply Voltage
    249V
  • Voltage - Input
    176V~253VAC
  • Output Current
    150mA
  • Output Power
    3.6W
  • Total Power Output-Max
    3.87W
  • Max Supply Voltage (AC)
    253V