  • BPBS8B42P3LF
BPBS8B42P3LF
advertisement
Manufacturer No:
BPBS8B42P3LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-BPBS8B42P3LF
Package:
Module
Datasheet:
Description:
DIN 41612 Connectors STAND RND CBL COVER 2X(3X7) POS MODULE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BPBS8B42P3LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BPS8
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    IDC
  • Number of Positions
    42
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    27.9mm
  • Insulation Resistance
    1 TΩ
  • Accessory Type
    Cover
  • Specifications
    Plastic, 42 Position
  • Length
    16.7mm