  • BQ20Z45DBTR-R1
BQ20Z45DBTR-R1
advertisement
Manufacturer No:
BQ20Z45DBTR-R1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-BQ20Z45DBTR-R1
Package:
38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
-40°C~85°C TA 1 Channel DUAL Battery Management ICs 14V BQ20Z45 38 Pins 2 ~ 4 Cell Lithium Ion/Polymer 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
BQ20Z45DBTR-R1 Overview
38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) is the appropriate package for battery instrument. This system battery uses an analog integrated circuit (IC) called POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. Channels available are 1. 38 pins are present on it. The case is labeled Tape & Reel (TR). In order for this electric part to operate properly, its supply voltage must not be lower than 4.5V volts. Power Management Circuits is a family of electronic parts. There is a mounting point for this electronic component in the direction of Surface Mount. There should be 25V voltage over 25V volts on the supply to this electronic battery. It can deliver the functions listed in Multi-Function Controller. For the electric part to perform effectively, it should operate at a temperature around -40°C~85°C TA. Chemistries for this electrical part are Lithium Ion/Polymer. You should leave this transceiver ic set to 14V at all times. This is a family based on BQ20Z45. Impedance Track? indicates the power management IC's series.
BQ20Z45DBTR-R1 Features
Available in 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) Package
with 38 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
operate supply voltage at the range of 14V
Output Voltage at the range of 25V
BQ20Z45DBTR-R1 Applications
There are a lot of Texas Instruments BQ20Z45DBTR-R1 Battery Management ICs applications.
  • Robots
  • Utility vehicles
  • Electric vehicles
  • Industrial Lidar
  • Tower communications
  • Electric-powered machinery
  • Industrial AC/DC converter
  • Electric train traction batteries
  • A/C power substations
  • Server secondary power (board)
Step5Bar-code shipping tag
BQ20Z45DBTR-R1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    38
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Impedance Track™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    38
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    14V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    BQ20Z45
  • Function
    Multi-Function Controller
  • Output Voltage
    25V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    25V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Over/Under Voltage, Short Circuit
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    2 ~ 4
  • Height
    1.2mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm