  • BQ27531YZFT-G1
BQ27531YZFT-G1
advertisement
Manufacturer No:
BQ27531YZFT-G1
HK JDW NO:
815-BQ27531YZFT-G1
Package:
15-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
BQ27531YZFT-G1
Description:
3.6V -40°C~85°C TA 1 Channel BOTTOM Battery Management ICs 3.6V BQ27531 15 Pins 1 Cell Lithium-Ion 15-UFBGA, DSBGA
Purchasing and Inquiry
BQ27531YZFT-G1 Overview
The 15-UFBGA, DSBGA package is appropriate for it. This power IC uses an analog IC called POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT. As of right 1w, there are 1 channels available. In total, it has 15 pins. The case is labeled Tape & Reel (TR). To mount this electronic component, use Surface Mount. The voltage supply for this electric component should not be less than 2.8V volts. Power Management Circuits is a family of electronic parts. Surface Mount is mounted in the way of this electronic component. Its supply voltage should not exceed 4.5V volts. It can provide functions of type Battery Monitor. For the electric part to perform effectively, it should operate at a temperature around -40°C~85°C TA. A battery chemistry of Lithium-Ion is used in this electronic part. Voltage 3.6V is used to power it. Keep in mind that this battery management IC should be set to 3.6V at all times. A BQ27531 family is used in it. It corresponds to thepower IC's serial number Impedance Track?. It can only supply 16mA current. With a supply voltage of 118μA volts, it runs.
BQ27531YZFT-G1 Features
Available in 15-UFBGA, DSBGA Package
with 15 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Lithium-Ion
operate supply voltage at the range of 3.6V
Output Voltage at the range of 2.5V
BQ27531YZFT-G1 Applications
There are a lot of Texas Instruments BQ27531YZFT-G1 Battery Management ICs applications.
  • Park and garden
  • Motor drive - 3 phase AC400V inverter
  • Robot vacuum cleaner
  • Peak shaving
  • Air conditioner
  • IH rice cooker
  • Industrial machines
  • Aviation ground support systems
  • Main inverter
  • Service robotics
Step5Bar-code shipping tag
BQ27531YZFT-G1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    15-UFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    15
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    15
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    BQ27531
  • Function
    Battery Monitor
  • Output Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    3.6V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    I2C
  • Max Supply Voltage
    4.5V
  • Min Supply Voltage
    2.8V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    118μA
  • Output Current
    16mA
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
    1
  • Height
    625μm
  • Length
    1.75mm
  • Width
    2.75mm