  • BR1101F-TR
BR1101F-TR
advertisement
Manufacturer No:
BR1101F-TR
Manufacturer:
Stanley Electric
HK JDW NO:
757-BR1101F-TR
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
BR1101F-TR
Description:
Red 2 mm 174/130° 12.8 mcd Clear 1.7 V Right Angle LED Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
BR1101F-TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    2
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    1101F
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.00mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Red
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    57.5mW
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1mm
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    57.5mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.7V
  • Viewing Angle
    174°, 130°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    25mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Domed Top
  • Lens Size
    2.00mmx1.00mm
  • Luminous Intensity
    12.4 mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    660nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Reverse Voltage
    4V
  • Wavelength - Dominant
    647nm
  • Height
    1mm