  • BR24C02-10TU-1.8
BR24C02-10TU-1.8
advertisement
Manufacturer No:
BR24C02-10TU-1.8
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BR24C02-10TU-1.8
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
BR24C02-10TU-1.8
Description:
Surface Mount 8 Pin Memory IC BR24C02 2 kb kb 4.4mm mm
Quantity:
In Stock : 2003
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BR24C02-10TU-1.8
    Select All
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BR24C02
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    2Kb 256 x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    400kHz
  • Supply Current-Max
    0.003mA