  • BR25H080FVT-2CE2
BR25H080FVT-2CE2
advertisement
Manufacturer No:
BR25H080FVT-2CE2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BR25H080FVT-2CE2
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
BR25H080FVT-2CE2
Description:
3/5V V Automotive, AEC-Q100 Memory IC Automotive, AEC-Q100 Series 4.4mm mm
Quantity:
In Stock : 2950
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BR25H080FVT-2CE2
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Published
    2013
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V WITH 5MHZ
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    8Kb 1K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Supply Current-Max
    0.004mA
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Memory Width
  • Write Cycle Time - Word, Page
    4ms
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    1000000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    4ms
  • Data Retention Time-Min
    100
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Length
    4.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    3mm