  • BRT500-0R5J8
BRT500-0R5J8
advertisement
Manufacturer No:
BRT500-0R5J8
Manufacturer:
Riedon
HK JDW NO:
676-BRT500-0R5J8
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
BRT500-0R5J8
Description:
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 500W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BRT500-0R5J8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Rectangular Case
  • Mounting Feature
    Brackets
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Series
    BRT
  • Size / Dimension
    13.189Lx1.181W 335.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    500mOhm
  • Composition
    Metal Clad
  • Power (Watts)
    500W
  • Lead Style
    Quick Connects, 0.250 (6.35mm)
  • Height Seated (Max)
    2.382 60.50mm